BİZİ 7/24 ARAYABİLİRSİNİZ

Kaliteli hizmet almak için bizimle iletişime geçin. Randevu alın kusursuz hizmetin keyfini çıkartın

Vites kutusu, aracınızın en zorlu parçalarından biridir ve büyük stresler yaşar ve size de büyük stresler yaşatabilir. Motor nispeten dar bir hız aralığında çalışır ve yalnızca bu aralığın ortasında etkili bir şekilde enerji kullanır. Şanzıman motor çıkışını hıza ve torka dönüştürmek zorundadır, böylece sürüş için pratik hale gelir. Bu, yüksek ısı ve sürtünme potansiyeli taşır. Metalin metal üzerinde kaydığı dişlileri, milleri ve yatakları yağlayan dişli kutusu sıvısı tarafından tehditlerden korunur. Aynı zamanda ısıyı çalışma yüzeylerinden uzağa iletir.

Bununla birlikte, zaman geçtikçe, sıvı kirlenme eğilimindedir ve işini etkili bir şekilde yapma yeteneğini kaybeder. Kirlendikçe, sıvı daha kötü performans gösterir ve daha fazla ısı ve sürtünmeye neden olur. Şanzımanınızı ve performansını korumak için düzenli olarak bakım yapmanız çok önemlidir. Şanzıman yağı değişimi yapmadığınız zaman önemli maliyetler için hazırlıklı olmanız gerekir. Bu nedenle, sürüş tarzınıza bağlı olarak ve sık sık vites kullanıyorsanız, her 25.000 ila 35.000 km’de bir vites kutunuza düzenli olarak bakım yapmanız gerekir. Bazı araçlar ideal olarak daha fazla dikkat gerektirdiğinden, aracınızın üreticisinin önerdiği programa da göz atmak en iyisidir.

Eğer siz bir Renault yetkili bayi çıkışlı Renault marka bir araba sahibi iseniz, Renault servis bakım hizmeti aldığınız Renault servisi profesyonel ekibi ile bu işlemi yaptırmanız en iyisidir. Renault satış sonrası hizmetlerinde de servis önemli bir yer tutar. Renault mekanik ürünler konusunda mutlaka Renault servislerinden hizmet almalısınız. Ya da Dacia otomobil sahibi iseniz, otomobilinizi en yakın Dacia servis bakım hizmeti için profesyonel ellere teslim etmelisiniz. Dacia satış sonrası ekibi, otomobilinizi aldıktan sonra sizi özellikle Dacia servisi hizmetlerine yönlendirir. Özellikle teknik açıdan ve dacia mekanik ürünler konusunda farklı bir tamir atölyesinden hizmet almamanızı tavsiye ederler.

Şanzıman Bakım Hizmetinin İçeriğinde Neler Olmalı?

  • Tahliye dişli kutusu sıvısı
  • Sıvıyı çamur izi açısından incelenmesi
  • Şanzımanı doğru seviyeye ve viskoziteye sahip yeni bir sıvı ile önerilen seviyeye kadar doldurulması
  • Fiş ve boşaltma tapasının uyumunun kontrol edilmesi
  • Sızıntıları ve contalardaki aşınmanın kontrol edilmesi
  • Vites kolu burçlarını kontrol edilmesi
  • Debriyaj çalışmasının kontrol edilmesi
  • Servis verilen dişli kutusunun çalışıp çalışmadığının kontrol edilmesi
  • Şanzıman yağı seçimi önemlidir.
  • Viskozite, yağın ne kadar kalın veya akıcı olduğu ile ilgilidir. Farklı dişli kutuları, farklı seviyelerde viskoziteye sahip sıvı gerektirebilir.

 

Otomatik şanzıman tamiri veya değiştirilmesi gerekebilir. Değişim pahalı bir seçenektir, ancak çoğu durumda sorun göreceli olarak küçük olmadığı sürece tek seçenektir. Çünkü otomatik şanzımanı yeniden inşa etmek özel eğitim, deneyim ve araçlar gerektirir.

Çoğu genel tamir işleri yapan atölyeler ve Renault yetkili bayi veya Dacia yetkili bayi, şanzıman bakımını kendi bünyesinde bile olsa denemez. Kötü bir iletimin yerine, iletimlerde uzmanlaşmış bir yeniden üretici tarafından profesyonel olarak yeniden oluşturulmuş olanla değiştirileceklerdir. Diğer tek değiştirme seçeneği, kullanılmış bir şanzımanı alıp değiştirmektir. Kullanılmış bir şanzıman satın alırken ne aldığınızı asla bilemezsiniz, bu yüzden bir kumar olarak görmelisiniz.

Otomatik Şanzıman Tamiri

Otomatik şanzımanların tamiri manuel şanzımanlardan daha zordur. Şanzıman garip bir şekilde kayıyorsa, gürültü yapıyorsa, belirli bir vitese girmiyorsa gibi olası nedenlerin listesi uzun olabilir. Gamı ​​düşük otomatik şanzıman yağı bu listenin başında gelebilir. Geç model araçlarda elektronik otomatiğiyle, yerleşik tanıların taranması, iletimde neyin yanlış olabileceğine ışık tutmak için bir veya daha fazla tanılama sorun kodu ortaya çıkarabilir. Ancak eski mekanik otomatik şanzımanlarda hata kodları yoktur. Teşhis tipik olarak basınç testleri veya yol testi gerektirir.

Araçta şanzıman için dahili arıza teşhisi varsa ve kodlar için taranabilirse, bundan sonra olacaklar koda bağlıdır. Kod dahili bir performans sorunu gösteriyorsa, aktarımın muhtemelen değiştirilmesi gerekecektir. Ancak bir kod bir elektrik arızasını belirtirse, iletimi değiştirmek zorunda kalmadan sorunu çözebilirsiniz.

 

Küçükçekmece Renault - Dacia yetkili servisi Öz Üçler Otomotiv